ZABAWY BEZ TELEWIZORA I TELEFONU

 • Domowa wytwórnia makaronu - potrzebujesz: 1 jajko, pół kilograma mąki i wodę mineralną gazowaną, którą dolewasz w trakcie ugniatania ciasta.
 • Słowo na ostatnią literę - zadanie polega na tym, że wymieniasz wyraz, a następna osoba musi znaleźć wyraz zaczynający się na ostatnią literę twojego słowa.
 • Butelka pełna czasowników - do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.
 • Domowa ciastolina - mieszamy ze sobą składniki: olej, mąka, woda i barwnik jadalny, sól.
 • Piszące samochody – przyklejamy taśmą klejącą flamaster do samochodu i poruszając nim po papierze pisać różne linie, koła itp.
 • To jest moje imię - na kartce papieru napisać imię dziecka, dodatkowo na żabkach do bielizny (drewnianych) napisać po jednej literce (te same, które są w imieniu), zadaniem dziecka jest przyczepianie żabek z właściwą literką na literce napisanej na kartce. 
 • Buzia jako pędzelek - zabawa dla dzieci przy stoliku, na kartce papieru wycisnąć po kilka kropel różnych farbek do malowania. Zadaniem jest tak mocne dmuchanie w słomkę aby rozwiać farbkę (wychodzą takie mini fajerwerki).
 • Zabawa na spostrzegawczość - do plastikowej butelki wrzucić kilka mini przedmiotów/zabawek i wypełnić ją tak do 5/6 ryżem. Zadaniem dziecka będzie potrząsanie butelką i odszukanie wszystkich przedmiotów. Butelkę należy szczelnie zakręcić.
 • Piasek księżycowy - 8 kubków mąki, jeden kubek oliwki dla dzieci- zmieszać i bawić się własnoręcznie wykonanym piaskiem księżycowym.
 • Włoska tęcza - ugotować makaron typu spaghetti, podzielić go na kilka miseczek i do każdej dodać innej farbki lub barwnika spożywczego, przemieszać. Bawić się różno-kolorowym makaronem, który wyślizguje się z rąk. Polecam tę zabawę na świeżym powietrzu – łatwiej posprzątać.
 • Zimno, ciepło, gorąco - chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował "skarb“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
 • Domowy klub fitness – pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie.
 • Kalambury – w tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
 • Wspólne gotowanie - zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki.
 • Wspólne czytanie – czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo.
 • Budowanie z klocków - zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne  i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym treningiem na koncentrację uwagi.