Historia szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Mławie została powołana do życia w roku szkolnym 1958/1959.
1 września 1958 roku uczniowie zebrali się na placu szkolnym. Znajdowały się na nim jeszcze materiały budowlane, gdyż nie zakończono prac przy budowie szkoły. 496 uczniów zostało podzielonych na 15 oddziałów i rozpoczęło naukę w budynkach Szkół Podstawowych nr2 i nr3 jako szkoła popołudniowa. 7 stycznia rozpoczęliśmy naukę we własnym budynku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 11 stycznia 1959 roku.

12 października 1968 roku miała miejsce uroczystość związana z nadaniem szkole imienia generała Aleksandra Zawadzkiego. Na uroczystość zaproszono wielu gości. Przybyli m.in. przedstawiciele organizacji, instytucji oraz rodzice. W holu została odsłonięta Tablica Pamiątkowa.
9 marca 1974 roku odbyło się wręczenie sztandaru szkoły. Jego fundatorem był Komitet Rodzicielski. Po przekazaniu sztandaru młodzieży odbyło się uroczyste ślubowanie.

16 października 1995 roku nastąpiła zmiana patrona szkoły. Propozycji było kilka. W wyniku konkursu przeprowadzonego wśród uczniów zwyciężył pisarz „serca i uśmiechu” Kornel Makuszyński. Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się w Kościele Świętej Trójcy mszą świętą. Wzięli w niej udział wszyscy zaproszeni goście, pracownicy i uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy Mławy. Poświęcony został również nowy sztandar szkoły. Po uroczystościach w Kościele przemaszerowano ulicami miasta do naszej szkoły. Tam miało miejsce przekazanie sztandaru przez przewodniczącego Rady Rodziców oraz uroczyste ślubowanie młodzieży. Następnie odsłonięto tablicę pamiątkową umieszczoną na olbrzymim głazie przed budynkiem szkoły.

W roku 2002 powstała w szkole pierwsza klasa integracyjna. W tej chwili funkcjonuje kilka takich oddziałów. Pełna nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie.

Pierwszy kierownik placówki – Bronisław Pepłowski, pełnił funkcję do 1965 roku. Później szkołą kierowały następujące osoby: Czesław Miłobędzki (1965 – 1966), Franciszek Rybicki (1966 – 1972), Edward Zimnowodzki (1972 – 1984), Eugeniusz Gołębczyk (1984 – 1990), Krzysztof Ługowski (1990 – 1993), Janusz Szczepkowski ( 1993 – 1999), Paweł Kurkiewicz (1999 - 2014). Od 2014 roku dyrektorem szkoły jest Piotr Piwowarski.

Data dodania: 2021-02-21 17:32:27