Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Nasz patron

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju koło Lwowa.
Kiedy przebywał w gimnazjum lwowskim ukochał teatr. To zachęciło młodego gimnazjalistę do pisania krytyk teatralnych. Kornel Makuszyński sam pracował na swoje wykształcenie. Siłą własnego charakteru zdobył wykształcenie uniwersyteckie we Lwowie, a następnie studiował na Sorbonie literaturę francuską.


Przed I wojną światową pracował jako kierownik literacki Teatru Miejskiego. Lata wojny rzuciły Makuszyńskiego w głąb Rosji. Zwolniony z zesłania zamieszkał w Kijowie. Wraz z odzyskaniem niepodległości zaczął się nowy, warszawski okres w życiu pisarza. Od roku 1934 drugim domem Makuszyńskiego stało się Zakopane. Tak jak w Warszawie, również i tutaj Kornel Makuszyński uczestniczył czynnie w bujnym życiu artystycznym, towarzyskim i sportowym. Owocem tego były liczne felietony i książki o sprawach zakopiańskich.

Wprawdzie Pan Kornel nie uprawiał sportów, nie chodził po górach, ale uczestniczył i patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych, samochodowych. Swoim patronatem objął klub „Wisła” i z jego inicjatywy najbiedniejsza młodzież góralska dostawała narty, aby mogła ćwiczyć się w konkurencjach narciarskich. Tę piękną działalność przyjaciela dzieci przypominają dziś dziecięce zawody narciarskie rozgrywane o memoriał Kornela Makuszyńskiego. W roku 1931 Zakopane nadało pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela.


Makuszyński zmarł w roku 1953. Został pochowany na najstarszym zakopiańskim cmentarzu, na Pękowym Brzysku. Pozostawił po sobie około siedemdziesięciu książek. Są to zbiory wierszy, felietonów, humoresek, recenzji teatralnych, noweli, powieści, ale prawdziwie trwałe miejsce zyskały sobie jego powieści dla młodzieży, żeby już nie wspomnieć o sławnym komiksie „Przygody Koziołka Matołka”. Inne jego popularne książki to: „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”. Książki te miały wiele wznowień i tłumaczeń na języki obce. W swoich książkach pisarz podawał wzorce ludzi dorosłych. Uczył szlachetności i miłości bliźniego.


Makuszyński większość swojej twórczości pisarskiej poświęcił najmłodszym, jego praca literacka i działalność była walką o uśmiech dziecka. Do dziś jego powieści dla dzieci i młodzieży doczekały się sześciu ekranizacji oraz kilku wersji animowanych.
Makuszyński wyrabia w swoich czytelnikach poczucie humoru i zachęca do zastanowienia się nad wartością etyczną czynów ludzkich. Zaciekawia, bawi, ale i uczy przemycając w swych książkach problemy wychowawcze i wartości patriotyczne.

Data dodania: 2021-02-21 17:32:42
Data edycji: 2021-02-21 17:33:05
Ilość wyświetleń: 2725

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy!
Zobacz

Partnerzy

Motto

,,Więcej nas łączy niż dzieli”

Cytat
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej